Ulubiony system operacyjny

Czytaj więcej

Jak sprawdzał się nowo oddany do użytku Windows 8? Czy użytkownicy chętnie z niego skorzystali? Która wersja systemu operacyjnego jest obecnie najpopularniejsza? Tego i wiele więcej dowiecie się z ostatniej już części cyklu artykułów na temat Windowsa.

Coraz częściej korzystano z urządzeń dotykowych (m.in. coraz więcej laptopów miało dotykowe ekrany). Windows 8 miał poprzez kafelkowy wygląd być intuicyjny i przyjazny nie tylko dla użytkowników komputerów, ale i tabletów. Miał być. To było jedno z głównych zastrzeżeń użytkowników komputerów. Wyobrażacie sobie brak przycisku Start? Albo brak przycisku zamknięcia komputera, którego trzeba było (zwłaszcza na początku przygody) szukać po całym menu? Wiele dostawców sprzętu dodawało nawet własne nakładki z przyciskami zamknięcia. Owszem – wersja 8.1 naprawiła te błędy, jednak trwało to aż rok i wystarczająco zraziło użytkowników Windowsa 8, że Ci wracali do Windowsa 7.

Logicznym krokiem w tej sytuacji było utworzenie kolejnego systemu, który poprawi reputację Microsoftu. Tak nadszedł czas systemu, z którego obecnie korzysta 72% użytkowników na całym świecie. Windows 10 – nie 9, początkowo dosyć niestabilny i zawierający wiele błędów, teraz dla wielu stawiany na równi z wersjami XP i 7 pod kątem niezawodności i przyjemności z korzystania. Nowy interfejs pomimo swojej prostej formy, bardziej przypomina Windowsa 7 niż 8. Jest dosyć “czysty” i łatwy w obsłudze. Logowanie hasłem, PIN-em, odciskiem palca, a także rozpoznawaniem twarzy – tak wiele możliwości również powoduje, że użytkownicy mogą w pełni wykorzystywać funkcje swoich urządzeń. Nie licząc Cortany (asystenta głosowego), nie można się bardzo przyczepić do tego systemu. Bieżące (choć często irytujące) aktualizacje powodują, że można czuć się w miarę bezpiecznie posługując się tym systemem. „Dziesiątka” miała być ostatnią już wersją systemu, która dorocznie otrzymywałaby duży pakiet poprawek. Dlatego też, na początku dla użytkowników Windowsów 7, jak i wersji 8 był dostępny za darmo w postaci aktualizacji. Niestety dla Microsoftu na początku jedynie użytkownicy “ósemek” chętnie migrowali system. Stąd też, aby jak najwięcej osób zachęcić do korzystania z Windowsa 10, postanowiono, że Windows 7 nie będzie już wspierany od początku 2020 roku (czyli 11 lat po premierze). Czas jednak swoje pokazał i Windows 10 nie był ostatnim, jaki ujrzeliśmy.

Od zeszłego roku, każde urządzenie, które spełnia minimalne wymagania jest zapraszane do aktualizacji do nowego systemu. Znaczek Windows Update z niebieską kropką oznajmia, że Ty drogi użytkowniku, jak i twój laptop / komputer stacjonarny jest gotowy na nową jakość. Jakość Windowsa 11. Bezpłatna aktualizacja dla Windowsa 10 gwarantuje m.in. odświeżony interfejs. Często porównywany do wyglądu innych, konkurencyjnych platform. Bardziej zaokrąglone krawędzie, półprzezroczyste tła i ikony na środku paska zadań. Została usunięta niepopularna Cortana, a także Paint 3D i niegdyś król przeglądarek Internet Explorer (kto nie czytał o nim wpisu, to zachęcamy do tego https://softiq.pl/umarl-krol-niech-zyje/). To dopiero początek nowego systemu, jednak już teraz znajdą się Ci, którzy docenili zmianę systemu, a także Ci, którzy wykorzystują możliwość powrotu do poprzednika (możliwe tylko do 10 dni po wcześniejszym upgradzie). Pomimo dobrego marketingu i rzucających się w oczy powiadomień, z Windowsa 11 korzysta wciąż mniej użytkowników, niż z … Windowsa 7! Strach przed niepewnym systemem i wysokie wymagania powodują, że jeszcze przez dłuższy czas (o ile Microsoft tego nie wymusi na użytkownikach) Windows 10 będzie tym najpopularniejszym.

 
Według Statcounter w lipcu 2022 roku na światowych laptopach i PC-tach korzystano z następujących wersji: 
 
1. Windows 10 – 72,23% 
2. Windows 7 – 11,99% 
3. Windows 11 – 11,73% 
4. Windows 8.1 – 2,86% 
5. Windows 8 – 0,66% 
6. Windows XP – 0,38% 
 
Jeśli uwzględnić tylko Polskę to statystyki prezentują się w ten sposób: 
 
1. Windows 10 – 79,22% 
2. Windows 7 – 8,72% 
3. Windows 11 – 8,22% 
4. Windows 8.1 – 2,9% 
5. Windows XP – 0,42% 
6. Windows 8 – 0,35% 
 
Co przyniesie przyszłość? Już teraz mówi się o pracach nad Windowsem 12, jednak czy dojdzie do jego publikacji – zobaczymy. Zmieniające się technologie zmuszają producentów do tworzenia nowych wersji swoich systemów, jednak na szczęście dzięki różnym narzędziom możemy korzystać również ze starszych systemów i westchnąć z myślą “kiedyś to było…”. 

Poniżej możecie poznać subiektywny ranking autora tego artykułu – Michała, administratora w Softiq:
 
1. Windows 7 
2. Windows XP 
3. Windows 10 
4. Windows 98 SE 
5. Windows 95 
6. Windows Vista 
7. Windows 8 / 8.1 
 
A jaki jest Twój ranking drogi czytelniku? 😉

This post is also available in: English (Angielski)