Smart SOFTIQ – Smart City

Czytaj więcej

Smart City to innowacyjna koncepcja funkcjonowania miasta, wdrażana za pośrednictwem nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Ten obszar działań doskonale wpisuje się w nasze kompetencje, dlatego z tym większą radością chwalimy się naszym nowym projektem!

W ramach właśnie podpisanej umowy z Zarządem Dróg Miejskich w Warszawie będziemy odpowiedzialni za rozbudowę systemu do wymiany danych opartych na architekturze mikroserwisów i ESB. System ten jest jednym z elementów rozwiązań „smart city”, które usprawniają transport w Warszawie poprzez regulowanie kwestii postoju w centrum stolicy i dostarczanie informacji na temat użytkowania ścieżek rowerowych.

A jak to dokładniej wygląda?

Liczniki zamontowane na ścieżkach rowerowych zbierają informacje o liczbie przejazdów rowerowych i za pośrednictwem prywatnej sieci APN przesyłają dane do systemów ZDM.

Czujniki zainstalowane na parkingach zbierają i udostępniają dane o liczbie wolnych miejscach parkingowych oraz tych zajętych. Obecnie dane są ręcznie pobierane i zapisywane w bazie. Docelowo czujniki będą same wysyłać dane do systemu ZDM.

Samochody wyposażone w skanery jeżdżą po mieście i skanują samochody (rejestracje, samochód, współrzędne geograficzne itp.) zaparkowane w strefie płatnego parkowania i zapisują te dane lokalnie. Po powrocie do siedziby dane są przenoszone do systemu ZDM w celu weryfikacji, czy została w nim zarejestrowana płatność za postój. Docelowo dane mają być na bieżąco przesyłane ze skanerów do systemu ZDM.

Mobilny system płatności SkyCash (od 1 kwietnia także moBILET) rejestruje na bieżąco płatności w systemie ZDM (typ zobowiązania, numer rejestracyjny, czas itp.) w celu późniejszej weryfikacji z danymi ze skanerów oraz rozliczeń pomiędzy ZDM a mobilnymi systemami płatności.

A to wszystko to… nie wszystko, bowiem system jest wciąż rozbudowywany.

Jesteśmy naprawdę bardzo dumni z tego, że staliśmy się częścią tego pionierskiego projektu.

Tutaj możecie przeczytać o usłudze e-parkowanie i obejrzeć film, który świetnie obrazuje, jak wygląda jej realizacja: https://zdm.waw.pl/aktualnosci/pierwszy-dzien-z-e-kontrola-za-nami-zobaczcie-film/?fbclid=IwAR1XUVLl__F9oFLE_qP6kIQl1rB7UpLa3Mr1iZ-ZzQ6OD7UMAK3iDaM1DzI.

This post is also available in: English (Angielski)