10 kluczowych korzyści płynących ze zbudowania wersji oprogramowania w modelu MVP (Minimum Viable Product) 

Czytaj więcej

Tworząc oprogramowanie na zamówienie w modelu MVP (Minimum Viable Product), możesz przede wszystkim zweryfikować swoje wstępne założenia biznesowe i zebrać cenne opinie o produkcie, bez konieczności budowania całego systemu.  

Jakie są inne korzyści z budowy oprogramowania w modelu MVP i ile to kosztuje? Czytaj dalej, aby poznać najważniejsze odpowiedzi. 

Czym jest oprogramowanie w modelu MVP i jakie korzyści przynosi jego opracowanie? 

W ramach usług tworzenia oprogramowania na zamówienie dla naszych Klientów, SOFTIQ oferuje również możliwość stworzenia wstępnej wersji produktu w modelu MVP (Minimum Viable Product).  

MPV to wstępna wersja oprogramowania, stworzona z minimalnym zestawem kluczowych funkcjonalności, dzięki której możliwe jest sprawdzenie założeń z etapu projektowania oprogramowania, a także zebranie pierwszych opinii użytkowników.  

Opracowanie wersji MPV jest ważnym, dodatkowym elementem w procesie budowy ostatecznego systemu, w przeciwieństwie do tradycyjnego podejścia, w którym najpierw tworzy się oprogramowanie, a następnie zbiera opinie użytkowników. 

Główne korzyści z tworzenia oprogramowania w modelu MVP obejmują: 

Glowne-korzysci-z-tworzenia-oprogramowania-w-modelu-MVP przykłady

1. Oszczędność czasu i środków 

Dzięki szybkiej weryfikacji wstępnych koncepcji można odpowiednio zaplanować dalszy rozwój projektu. Tworząc MVP, firmy mogą szybko przetestować swoje pomysły i potwierdzić założenia, nie inwestując z góry zbyt wiele czasu i pieniędzy.  

Jednym z przykładów, jak budowanie MVP może zaoszczędzić czas i środki, jest case study aplikacji Dropbox. Kiedy Dropbox został po raz pierwszy wprowadzony na rynek w 2008 roku, firma zbudowała wersję MVP swojego oprogramowania do wymiany plików, która zawierała tylko najbardziej istotne funkcje. Pozwoliło to na szybkie wprowadzenie na rynek i zebranie informacji zwrotnych od pierwszych użytkowników, co pomogło w udoskonaleniu produktu. Dzięki temu Dropbox mógł się szybko rozwinąć i stać się jednym z najbardziej udanych startupów wszech czasów. Szacowany koszt opracowania MVP wyniósł około 15 000 USD, a czas realizacji około 3 miesięcy.  

Innym przykładem jest Zappos, internetowy sprzedawca obuwia. Zappos zbudował wersję MVP swojej strony internetowej, która zawierała tylko kilka marek i stylów butów. Pozwoliło to na przetestowanie modelu biznesowego i zebranie informacji zwrotnych od klientów, zanim zainwestowano w zapasy i logistykę. W rezultacie Zappos mógł zatwierdzić swój model biznesowy i stać się firmą wartą miliardy dolarów, podczas gdy MVP Zapposa powstało, podobnie jak Dropboxa, w ciągu zaledwie trzech miesięcy i kosztowało około 50 000 USD.  

2. Szybka informacja zwrotna i szybsze wprowadzenie produktu na rynek 

W przypadku niektórych projektów funkcjonalna wersja MVP może powstać w ciągu zaledwie kilku tygodni, co daje przedsiębiorstwom możliwość szybkiego zebrania opinii użytkowników i podjęcia decyzji o dalszym rozwoju projektu. 

Poprzez zoptymalizowanie dalszego rozwoju produktu przyspieszone zostaje również wprowadzenie na rynek wersji finalnej.   

Kilkoma przykładami szybko stworzonych wersji MVP znanych programów są:   

 • Buffer – 7 tygodni
 • Groupon – 2 miesiące   
 • Instagram – 2 miesiące  
 • Zappos – 3 miesiące   
 • Slack – 4 miesiące   
 • Mint – 6 miesięcy
 • Spotify – 6 miesięcy 

3. Poznanie potrzeb użytkowników 

Dzięki opracowaniu wersji MVP Twoja firma może lepiej poznać potrzeby użytkowników i upewnić się, że projekt w pełnej skali ma sens. 

W przypadku systemów lub aplikacji, które są skierowane do użytkowników zewnętrznych i powinny przynosić firmie zyski, kluczowe jest określenie, jakie funkcje powinien mieć produkt, aby był unikalny na rynku.  

Warto o tym pamiętać, ponieważ według danych opublikowanych na portalu Statista.com, w 42% przypadków przyczyną niepowodzenia startupów, które stworzyły aplikacje mobilne, był brak potrzeby rynkowej, a w 14% – ignorowanie potrzeb użytkowników.  

przyczyny-porazki-projektow-aplikacji przykłady

Dlatego też, zanim zdecydujesz się na stworzenie nowego produktu i rozpoczniesz jakiekolwiek działania związane z rozwojem oprogramowania, warto upewnić się, że Twój pomysł ma sens i jest na niego zapotrzebowanie rynkowe. Doskonałym sposobem na osiągnięcie tego celu jest budowa wersji MVP Twojego oprogramowania.  

4. Ograniczenie błędów i minimalizacja ryzyka 

Dzięki możliwości przetestowania wstępnych koncepcji przy opracowaniu wersji MVP oprogramowania, ryzyko związane z rozwojem systemu w modelu klasycznym zostaje znacznie ograniczone.  

Warto bowiem pamiętać, że oprócz dodatkowej pracy potrzebnej do poprawienia błędów wynikających ze złej specyfikacji wymagań, firmy, które rozpoczynają złożone projekty IT bez dokładnej analizy swoich potrzeb biznesowych i odzwierciedlenia ich w dokumentacji, ryzykują, że produkt końcowy nie spełni ich oczekiwań.  

Koszty błędów popełnianych na etapie definiowania wymagań względem oprogramowania są znaczne – według danych przytoczonych przez Donalda Firesmitha w artykule „Common Requirements Problems, Their Negative Consequences, and the Industry Best Practices to Help Solve Them„, tylko w samych Stanach Zjednoczonych błędy w wymaganiach kosztują firmy ponad 30 miliardów dolarów rocznie. Należy również wziąć pod uwagę, że im bardziej zaawansowany jest projekt w momencie wykrycia i próby usunięcia błędu, tym wyższe będą koszty.  

Według wyników badań opublikowanych przez Rogera S. Pressmana i Roberta B. Grady’ego, koszt usunięcia błędu po uruchomieniu systemu jest 80 razy wyższy niż w przypadku jego usunięcia na etapie definiowania wymagań systemowych. 

koszty-usuniecia-bledow-w-oprogramowaniu przykłady

Mając na uwadze, jak bardzo w późnych fazach projektu wzrastają koszty zmian w systemie i usuwania niewykrytych wcześniej błędów oraz zmian w funkcjonalności, z pewnością warto zastanowić się, czy w przypadku Twojego projektu opracowanie wersji MVP nie będzie opłacalne. 

5. Obniżone koszty rozwoju 

W przypadku modelu MVP koszty rozwoju pierwszej, funkcjonalnej wersji oprogramowania są niższe, ponieważ uwzględnia się tylko najważniejsze funkcje.  

Również w przypadku kontynuacji projektu, dalsze koszty rozwoju systemu są obniżone, gdyż dane zebrane na grupach testujących pierwszą wersję oprogramowania pozwalają zoptymalizować harmonogram prac i zrezygnować z funkcji, które nie są zasadne lub przydatne z punktu widzenia użytkowników (a co za tym idzie nie mają biznesowego uzasadnienia). 

Na kilku przykładach możemy zobaczyć, ile zapłaciły za swoje wersje MVP niektóre z firm, które odnoszą obecnie ogromne sukcesy:  

 • Buffer – 5000 USD  
 • Groupon – 15 000 USD  
 • Dropbox – 15 000 USD  
 • Airbnb – 20 000 USD  
 • Zappos – 50 000 dolarów  
 • Slack – 50 000 USD  
   

6. Walidacja pomysłu biznesowego 

W wielu przypadkach firmy wpadają w pułapkę przeceniania znaczenia problemu, który tworzone przez nich oprogramowanie lub aplikacja mają rozwiązać. W efekcie ryzykują, że system opracowany w oparciu o niesprawdzone założenia biznesowe nie znajdzie odbiorców skłonnych go kupić.   

W tym kontekście opracowanie wersji MVP systemu dostarcza okazję do wczesnej walidacji pomysłu, poprzez interakcję z prawdziwymi użytkownikami. Pozwala ona na sprawdzenie czy problem, który chcemy rozwiązać, ma dla potencjalnych Klientów tak duże znaczenie, jak zakładamy oraz czy (a także ile) są oni gotowi zapłacić za oferowane przez nas rozwiązanie. 

Dobrym przykładem weryfikacji zasadności biznesowej pomysłu jest case study Airbnb, internetowej platformy handlowej, łączącej podróżnych z gospodarzami, którzy mają wolne pokoje lub apartamenty do wynajęcia. 

Kiedy Airbnb rozpoczynało działalność, założyciele stworzyli MVP składające się z prostej strony internetowej, na której użytkownicy mogli wynajmować materace dmuchane w prywatnym mieszkaniu podczas konferencji IDSA w San Francisco, kiedy wszystkie hotele były zajęte. 

Pozwoliło to na sprawdzenie założeń dotyczących zapotrzebowania klientów na zakwaterowanie tego typu i szybko okazało się, że użytkownicy strony oczekują większej liczby opcji zakwaterowania, takich jak prywatne pokoje i całe mieszkania.  

W ten sposób, dzięki bardzo prostej wersji MVP, możliwe było szybkie i stosunkowo tanie zweryfikowanie zasadności biznesowej przedsięwzięcia, dające założycielom platformy przekonanie o celowości dalszych inwestycji w rozwój narzędzia.   

7. Lepsza alokacja zasobów 

Dzięki opracowaniu prostych MVP zawierających jedynie podstawowe funkcje, niezbędne do przetestowania możliwości produktu oraz zebrania pierwszych opinii użytkowników, twórcy oprogramowania mogą efektywniej wykorzystać zasoby już od wczesnych etapów projektu.  

Aby zobrazować, jak niewiele kluczowych funkcji czasem wystarczy, aby stworzyć funkcjonalną wersję MVP, odpowiedzialnie dysponując zasobami w ramach całego projektu, w poniższej tabeli przedstawiliśmy kilka przykładów pierwszych wersji znanych programów, z opisem głównych cech.   

Oprogramowanie Opis Główne cechy wersji MVP 
Dropbox Usługa przechowywania i udostępniania plików w chmurze – wysyłanie plików – użytkownicy mogli przesyłać pliki na swoje konto Dropbox za pomocą prostego interfejsu webowego,   
– udostępnianie plików – użytkownicy mogli udostępniać pliki innym osobom, wysyłając im odpowiedni link,   
– synchronizacja plików – po pobraniu klienta desktopowego Dropbox możliwe było synchronizowanie swoich plików między urządzeniami 
Twitter Platforma społecznościowa, która umożliwia użytkownikom publikowanie krótkich wiadomości – tweetowanie – użytkownicy mogli zamieszczać krótkie wiadomości (do 140 znaków) za pomocą prostego interfejsu,  
– śledzenie – system dawał możliwość obserwacji innych użytkowników, aby zobaczyć ich tweety na swojej osi czasu,  
– oś czasu – użytkownicy mogli oglądać na swojej osi czasu tweety od użytkowników, których śledzili 
Airbnb Internetowy portal rezerwacji noclegów – wystawianie ofert – gospodarze mogli samodzielnie tworzyć oferty swoich obiektów za pomocą prostego interfejsu,   
– rezerwacja noclegów – goście mogli wyszukiwać i rezerwować miejsca noclegowe za pomocą strony internetowej,  
– system wiadomości – gospodarze i goście mogą komunikować się ze sobą za pomocą narzędzia wbudowanego w stronę internetową 

8. Większe zaufanie inwestorów 

Tworząc wersję MVP swojego produktu, firma może przetestować go w interakcji z prawdziwymi Klientami, zebrać opinie i na ich podstawie wprowadzić ulepszenia.  

Takie działanie jest jednoznacznym sygnałem dla potencjalnych inwestorów, że firma poświęciła czas na zrozumienie swoich docelowych odbiorców i stara się stworzyć produkt, który spełnia ich potrzeby. 

Pozytywne opinie otrzymane od pierwszych Klientów pokazują, że istnieje popyt na produkt i że pierwsi użytkownicy są zadowoleni z jego podstawowych funkcji. 

Dla wielu startupów tworzenie wersji MVP może być jedynym rozwiązaniem na zdobycie zaufania inwestorów, często niechętnie wspierających przedsięwzięcia, których założenia biznesowe jeszcze nie zostały zweryfikowane w realiach rynkowych.   

9. Lepsza strategia marketingowa 

Dzięki opracowaniu podstawowej, funkcjonalnej wersji oprogramowania oraz zebraniu pierwszych informacji zwrotnych na temat tego, jakie jego elementy są najważniejsze dla Klientów, firma może opracować lepszą strategię marketingową dla produktu końcowego.  

Takie podejście sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku startupów i małych firm, które mają ograniczone zasoby. Powinny one jak najdokładniej sprawdzić swoje założenia dotyczące potrzeb i preferencji Klientów, określić najważniejsze wyróżniki produktu i odpowiednio dopracować przekaz marketingowy przed zainwestowaniem i wprowadzeniem produktu na rynek na pełną skalę. 

Wspomniany wcześniej Dropbox jest dobrym przykładem tego, jak opracowanie wersji MVP może pomóc firmom w stworzeniu lepszej strategii marketingowej. Kiedy oprogramowanie zostało po raz pierwszy wprowadzone na rynek w okrojonej wersji, szybko okazało się, że użytkownicy oczekują bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak automatyczna synchronizacja i wersjonowanie plików.  

Wprowadzając te funkcje do swojego produktu oraz odpowiednio dostosowując przekazy marketingowe, Dropbox był w stanie wyróżnić się na tle konkurencji i przyciągnąć więcej Klientów.  

10. Zwiększona produktywność 

Decyzja o stworzeniu oprogramowania w wersji Minimum Viable Product ma bezpośrednie przełożenie na wzrost produktywności, ponieważ pozwala firmom skupić się na najważniejszych funkcjach i uniknąć niepotrzebnej pracy.   

Jedną z głównych zalet stosowania podejścia MVP jest to, że pozwala ono firmom ustalić priorytety pracy i skupić się praktycznie od początku projektu na najważniejszych, z biznesowego punktu widzenia, funkcjach. To pomaga im uniknąć marnowania czasu i zasobów na niepotrzebne prace, które nie wnoszą wartości dodanej dla Klienta.  

Na przykład firma tworząca nową aplikację mobilną może zacząć od MVP, które zawiera tylko podstawowe funkcje, takie jak logowanie, wyszukiwanie i wysyłanie wiadomości. Po zebraniu pierwszych opinii użytkowników dalszy plan rozwoju projektu będzie już uzależniony od ich faktycznych potrzeb i oczekiwań, znacząco ograniczając ilość niezbędnej do wykonania pracy.   

Jak przebiega budowa wersji MVP we współpracy z SOFTIQ? 

etapy-prac-nad-MVP-proces przykłady

Stworzenie wersji MVP oprogramowania dedykowanego to proces, który polega na budowie produktu z minimalnym zestawem funkcji wymaganych do rozwiązania problemu użytkownika końcowego.  

Naszym celem nadrzędnym jest szybkie i jakościowe opracowanie systemu w oparciu o sprawdzony proces i uzyskanie informacji zwrotnych od pierwszych użytkowników. Informacje te są następnie wykorzystywane do ulepszania produktu i dodawania kolejnych funkcji, spełniających oczekiwania odbiorców. 

Na sukces procesu tworzenia oprogramowania dedykowanego wpływa wiele czynników, a jego powstanie wiąże się z koniecznością dużych inwestycji. Z tego powodu każda możliwość zminimalizowania ryzyka niepowodzenia jest bezcenna. Temu właśnie służy świadczona przez SOFTIQ usługa budowy oprogramowania w wersji MVP.  

This post is also available in: English (Angielski)