5 ciekawostek o systemach Windows, których możesz nie znać

Czytaj więcej

System operacyjny Windows jest jednym z najpopularniejszych i powszechnie używanych na świecie. Istnieje już od blisko czterech dekad i na przestrzeni lat znacznie się rozwinął. Przy tak długiej historii i zróżnicowanych wersjach łatwo znaleźć ciekawostki, o których wiele osób zdążyło zapomnieć lub o których nigdy nie słyszało.  

W tym poście przedstawiamy 5 interesujących faktów z historii systemów Windows, o których warto wiedzieć.  

1. Pierwsza wersja Windowsa miała wielkość niecałego 1 MB i wymagała aż(!) 256 KB pamięci RAM 

Pierwsza wersja Windows, Windows 1.0, została wydana 20 listopada 1985 roku. Było to graficzne środowisko operacyjne działające na bazie systemu MS-DOS. 

Windows 1.0 miał stosunkowo skromne wymagania sprzętowe w porównaniu do nowoczesnych systemów operacyjnych, wynikające z ograniczeń technologicznych tamtych czasów. Do działania wystarczyło mu m.in. 256 kilobajtów (KB) pamięci RAM, karta graficzna obsługująca rozdzielczość 640×200 pikseli. 

Warto o nim pamiętać, ponieważ Windows 1.0 wprowadził kilka funkcji, które były wówczas przełomowe. Zawierał graficzne środowisko z odrębnymi oknami, rozwijanym menu, paskami przewijania i oknami dialogowymi. W tej wersji po raz pierwszy pojawił się panel sterowania, który umożliwiał użytkownikom dostosowywanie ustawień systemu. 

Dodatkowo w systemie Windows 1.0 wprowadzono koncepcję skrótów klawiaturowych, umożliwiających użytkownikom szybkie wykonywanie zadań poprzez naciśnięcie określonych kombinacji klawiszy. 

2. Wybrani użytkownicy mogli otrzymać wersję Windows ze ściągaczką do szyb i ściereczką 

Również z pierwszą wersją systemu Windows związana jest pewna anegdota, pokazująca, że nawet tak poważna firma jak Microsoft może od czasu do czasu wykazać się sporą dozą humoru.  

Podczas premiery Windows 1.0 w roku 1985, Microsoft rozesłał dziennikarzom zestaw prasowy zawierający ściągaczkę i ściereczkę w pudełku z notatką o treści “For a Clear View on What’s New in Microcomputer Software”. 

3. Wraz z Windows Microsoft stworzył jedną z najpopularniejszych gier wszech czasów 

Mowa oczywiście o Pasjansie (Solitaire), który dołączany był do prawie wszystkich wersji systemu, począwszy od roku 1990 i Windows 3.0.  

Mimo, że Pasjans ma już ponad 30 lat, nadal cieszy się sporym zainteresowaniem – w roku 2020, z okazji 30-tej rocznicy gry, Microsoft podał, że liczba aktywnych użytkowników przekracza 35 milionów miesięcznie, zaś dziennie rozgrywanych jest ponad 100 milionów partii Pasjansa na całym świecie. 

Ciekawostką jest na pewno fakt, iż głównym zadaniem gry nie było dostarczenie użytkownikom komputera rozrywki, ale przede wszystkim nauczenie ich umiejętności potrzebnych do sprawnego korzystania z nowego systemu operacyjnego, który w swoim czasie był dużą innowacją.  

Microsoft wykorzystał Pasjansa do nauczenia użytkowników intuicyjnego korzystania z myszy i metody “drag-and-drop”, zamiast stosowanego wcześniej powszechnie wiersza poleceń. W tym celu gra polegająca na powtarzalnym przeciąganiu i upuszczaniu kart raz po raz sprawdziła się idealnie.  

4. Najczęściej oglądanym obrazem na świecie… była tapeta systemu Windows XP! 

Trudno w tym zakresie o dokładne statystyki, ale szacuje się, że domyślna tapeta w systemie Windows XP o nazwie “Bliss” była wyświetlana wielokrotnie przez ponad 1 bilion osób na całym świecie przez 22 lata, które minęły od debiutu systemu w 2001 roku.  

Fotografia przedstawia pofałdowane, zielone wzgórza i błękitne niebo. Została wykonana w hrabstwie Sonoma w Kalifornii przez fotografa Charlesa O’Reara. 

Zgodnie z danymi opublikowanymi w portalu Petapixel fotografia ta może być również liderem w innej kategorii. Najprawdopodobniej za wyłączne prawa do jej wykorzystania Microsoft zaoferował O’Rearowi co najmniej 100 tys. dolarów, tj. drugie co do wielkości honorarium, jakie kiedykolwiek wypłacono fotografowi za jedno zdjęcie. 

5. Starsze wersje produktów Microsoft pełne były ukrytych niespodzianek – takich jak symulator lotu w Excellu lub flipper w Wordzie 

Wieloletnią tradycją wśród programistów tworzących produkty Microsoft było umieszczanie w ich kodzie tak zwanych “easter eggs”, czyli treści ukrytych przed użytkownikiem, które miały często akcent humorystyczny.  

Przykłady niektórych z bardziej zaskakujących niespodzianek, które można było znaleźć w programach Microsoft to: 

  • symulator lotu ukryty w programie Microsoft Excel 97, który zawierał surrealistyczny fioletowy krajobraz i przewijany monolit napisów końcowych pośrodku, 
  • gra typu pinball w Microsoft Word 97, 
  • w Microsoft Excel 2000 + Microsoft Office Web Components – gra wyścigowa Dev Hunter, w której zasiadaliśmy za sterami samochodu i otrzymaliśmy zadanie znalezienia i zlikwidowania programistów odpowiedzialnych za stworzenie komponentów sieciowych Office’a. 

Rozbudowane wersje “easter eggs” znane ze starszych wersji produktów Microsoft są już przeszłością – ze względu na dbałość o stabilność i bezpieczeństwo oprogramowania ukrócono te praktyki. 

To tylko kilka z ciekawostek o systemach Windows, które zebrały się w ciągu blisko czterech dekad, które minęły od debiutu pierwszej wersji tego oprogramowania.  

This post is also available in: English (Angielski)