Konferencja Zabbix Summit  2018

Czytaj więcej
5 i 6 października 2018 roku mieliśmy przyjemność wziąć udział w organizowanej po raz ósmy konferencji „Zabbix Summit 2018”.
Spotkanie odbyło się (podobnie jak poprzednie edycje) w Rydze, przepięknym i zabytkowym mieście, będącym siedzibą organizatora spotkania – firmy Zabbix SIA.

Konferencja „Zabbix Summit” skupia ogromną rzeszę specjalistów z branży IT, zajmujących się przeważnie utrzymaniem systemów, a tym samym potrzebujących elastycznego, wydajnego i łatwego w dostosowaniu systemu monitorowania. Takim systemem jest właśnie Zabbix.

Tematem przewodnim (i zarazem najbardziej oczekiwanym) było wydanie Zabbix 4.0 ze wsparciem długoterminowym (LTS). Wersja, zapewne nieprzypadkowo, ukazała się na kilka dni przed rozpoczęciem konferencji i w naszym przekonaniu zaspokoiła apetyty na nowości, przynajmniej u większej części uczestników (w tym nas).

Inauguracyjne wystąpienie Alexeia Vladisheva, CEO Zabbix SIA, poświęcone było w głównej mierze tematowi nowych funkcjonalności, tj.:

  • nowemu mechanizmowi tworzenia dashboard’ów, odświeżonym wykresom (podobnym do generowanych przez Grafanę), trybowi wyświetlania pozbawionemu zbędnych funkcjonalności (Kiosk mode),
  • możliwości pobrania wartości wskaźnika „na żądanie” („check now”) – mała zmiana, a ucieszyła chyba wszystkich (i spotkała się z gromkimi brawami ze strony uczestników).
  • nowemu rodzajowi źródeł danych (HTTP Item),
  • możliwości zmiany poziomu krytyczności problemu w czasie jego występowania,
  • ogromu innych modyfikacji (pełna lista:  https://www.zabbix.com/documentation/4.0/manual/introduction/whatsnew400).

Podczas ciekawej prezentacji członka zespołu Zabbix, Kasparsa Mednisa, pt. „Zabbix Trips & Tricks” mogliśmy podszkolić swoje umiejętności administrowania systemem oraz dokładniej poznać nowości w samym interfejsie webowym („Visualise it! Getting the most out of Zabbix UI” – Aleksey Petrov).

Jednym z ciekawszych okazał się wykład dotyczący optymalizacji systemu Zabbix pod kątem wysokiej wydajności, prowadzony przez Rosjan: Mikhaila Makurova i Maxima Chernetsova z firmy Intersvyaz, będącej dostawcą usług internetowych. Przedstawili oni swoją drogę do uzyskania zawrotnej liczbie 50 tysięcy nowych wartości zbieranych przez system w ciągu sekundy. Rozwiązanie takie wymaga nietypowego podejścia i zastosowania nieco innych niż standardowa (relacyjna) baza danych miejsc składowania pobranych wartości. W tym wypadku najbardziej optymalny okazał się ClickHouse (https://clickhouse.yandex/).

Kolejną ciekawą pozycją w konferencyjnym „menu” była prelekcja poświęcona czynnościom serwisowym (aktualizacjom, migracjom) systemu Zabbix (działającego w wysokodostępnym środowisku – HA) wykonywanym w taki sposób, aby uzyskać zerowy czas przestoju systemu monitorowania i alertowania. Podano „recepturę”, dzięki której postawiony cel można osiągnąć, odpowiednio projektując środowisko monitorujące.

„Zabbix Summit” to jednak nie tylko prezentacje. To wspaniała okazja, aby spotkać ludzi z branży z całego świata, wymienić się doświadczeniami i nawiązać cenne kontakty. Jak wiadomo, monitorowaniem obejmowane są różnorodne warstwy systemów: od warstwy sprzętowej, aż do aktywności użytkownika w aplikacji, dlatego też przekrój specjalistów uczestniczących w konferencji był bardzo zróżnicowany.

Organizator zapewnił mnóstwo okazji do wspólnych spotkań i dyskusji, wypełniając całkiem przyjemnie nasz czas aż do późnych godzin wieczornych. Pod każdym względem organizacja imprezy była perfekcyjna!

Na koniec pochwalimy się uzyskaniem certyfikatu Zabbix 4.0 Certified Specialist, który był efektem dobrze zdanego egzaminu. Mamy nadzieję, że pozwoli nam to lepiej troszczyć się o systemy naszych klientów i szybciej reagować na wszelkie nieprawidłowości.

This post is also available in: English (Angielski)