10 kobiet, które kształtowały branżę IT

Czytaj więcej

W ostatnich latach systematycznie rośnie udział kobiet, zainteresowanych pracą w branży IT. Coraz więcej firm dostrzega ogromną wartość, jaką wnosi dywersyfikacja zespołów. Kobiety wnoszą do zespołów IT wyjątkową wartość, napędzając innowacje i podnosząc kreatywność. Według licznych badań, kobiety radzą sobie doskonale z prowadzeniem wielozadaniowych projektów, a ich większy odsetek wpływa znacząco na efektywność zespołów.

Sytuacja wciąż jest jednak daleka od ideału, a kobiety zainteresowane branżą IT muszą mierzyć się z narastającymi przez dziesięciolecia stereotypami, że ten sektor gospodarki, jak również kierunki techniczne nie są dla nich odpowiednie.

Dlatego warto przypomnieć sobie, że już od początków rozwoju nauk komputerowych rola kobiet była kluczowa. Poniżej przedstawiamy subiektywną listę 10 kobiet, które wniosły ogromny wkład w kształtowanie branży IT – w kolejnych tygodniach w naszych mediach społecznościowych szerzej przedstawimy każdą z nich, ich osiągnięcia oraz wpływ, jaki wywarły na współczesny świat.

  1. Ada Lovelace – żyjąca w latach 1815 – 1852 matematyczka jest uważana za pierwszą na świecie programistkę komputerową. Pracowała nad maszyną  analityczną Charlesa Babbage’a i napisała pierwszy algorytm przeznaczony do przetwarzania przez maszynę, co zagwarantowało jej miejsce wśród pionierów w dziedzinie informatyki.
  2. Hedy Lamarr – była nie tylko znaną aktorką, ale także wynalazczynią. Podczas II wojny światowej była współtwórczynią technologii widma rozproszonego ze zmianą częstotliwości, co położyło podwaliny pod nowoczesne technologie komunikacji bezprzewodowej, takie jak Wi-Fi i Bluetooth.
  3. Grace Hopper – była informatykiem i kontradmirałem Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. To pionierka w rozwoju języków programowania komputerów i odegrała znaczącą rolę w rozwoju języka COBOL, jednego z pierwszych języków programowania wysokiego poziomu.
  4. Margaret Hamilton – była głównym inżynierem oprogramowania w programie kosmicznym Apollo w NASA. Przypisuje się jej opracowanie oprogramowania pokładowego na potrzeby misji Apollo, w tym oprogramowania, które pomogło Apollo 11 wylądować na Księżycu.
  5. Annie Easley – była informatykiem i matematykiem pracującym w NASA. Wniosła znaczący wkład w rozwój oprogramowania stopni rakietowych Centaur i systemów konwersji energii.
  6. Mary Wilkes – to jedna z pierwszych kobiet, które uzyskały stopień doktora nauk komputerowych na MIT. Pracowała nad wczesnymi systemami operacyjnymi, takimi jak LINC i Project MAC.
  7. Adele Goldberg – jest znana z pracy nad językiem programowania Smalltalk oraz z tego, że była jedną z projektantek graficznego interfejsu użytkownika (GUI) podczas pracy w Xerox PARC.
  8. Mary Keller – była jedną z pierwszych kobiet, które uzyskały stopień doktora informatyki w Stanach Zjednoczonych. Jest współzałożycielką Wydziału Informatyki w Clarke College i miała znaczącą rolę w zwiększeniu reprezentacji kobiet w informatyce.
  9. Radia Perlman – często nazywana „matką Internetu” ze względu na jej wkład w projektowanie sieci i algorytmy routingu, m.in. poprzez opracowanie protokołu STP (Spanning Tree Protocol).
  10. Katherine Johnson – była matematyczką, której obliczenia miały kluczowe znaczenie dla wczesnych misji kosmicznych NASA, w tym lotu orbitalnego Johna Glenna wokół Ziemi. Jej praca utorowała drogę postępowi w eksploracji kosmosu.

Uprzedzenia i stereotypy związane z płcią prowadzą do niedostatecznej reprezentacji kobiet na stanowiskach technicznych. Jednak, pomimo stojących przed nimi, kobiety od dziesięcioleci odgrywają zasadniczą rolę w napędzaniu postępu technologicznego i kształtowaniu świata nauk komputerowych.

Wspierajmy i zachęcajmy kobiety do rozwoju kariery w branży technologicznej – jak pokazują powyższe przykłady, wszyscy możemy na tym jedynie skorzystać.

This post is also available in: English (Angielski)